Wirtualny spacer po Chacie

Zapraszamy!

Wędkarstwo

Czy w Soblówce można wędkować?

Oczywiście, w Soblówce można wędkować! Jest to typowa kraina pstrąga i można stosować wyłącznie metodę muchową. Woda co prawda nie obfituje w rybę, ale jest potok Cicha ma niezwykle ciekawe ukształtowanie koryta co sprawia, że jest wiele ciekawych miejscówek np.  most obok Kościoła, kamping). Na dnie jest dużo jętki i chruścika oraz występują głowacze pręgowane.Wędkowanie jest trudne technicznie ale trudności rekompensują piękne widoki. Lepsze odcinki znajdują się w okolicach Rajczy, Węgierskiej Górki, Wieprza i Żywca (obok pstrąga potokowego można połowić także lipienia i klenia). Tuż poniżej Żywca znajduje się kaskada trzech zbiorników zaporowych gdzie dopuszczona jest każda przynęta i metoda połowu (za wyjątkiem ostatniego-wyłączonego z wędkowania). Zbiornik zaporowy Tresna ("Jezioro Żywieckie") jest poddany dużej presji wędkarskiej, ale jest regularnie zarybiany. Ryby najczęściej występujące to płoć, okoń, leszcz, ukleja, karp, kleń, sandacz, jaź,, boleń, szczupak, karaś, sum, pstrąg tęczowy, węgorz, lin, amur.  Przy cofce zbironika są doskonałe miejsca na lipienia i świnkę. Zdarzały się też trocie jeziorowe, tołpygi. Dopuszczona jest każda metoda i przynęta. Można również wędkować z łodzi.
 Szczegóły dotyczące konkretnych odcinków i ograniczeń w połowach można odnaleźć po poniższym linkiem
http://www.pzw.org.pl/15/cms/978/sola
Poniżej tabela opłat za wędkowanie w wodach okręgu bielskiego PZW
http://www.pzw.org.pl/15/cms/16146/oplaty
Poniżej kaskady zbiorników na rzeka ma nieco spokojniejszy charakter i jest czystsza. To kraina brzany gdzie dominującym gatunkiem są kleń, jelec i świnka, ale wędkarz łowią również pstrągi potokowe, lipienie i wreszcie brzany. Jest to woda górska więc obowiązują pewne ograniczenia odnośnie metod połowu i dopuszczalnej przynęty.

Niedaleko bo w miejscowości Wisła rozpoczyna się odcinek licencyjny Wisły, który kończy się przy cofce Zbiornika Goczałkowickiego. Od Wisły do Skoczowa dopuszczona jest wyłącznie metoda muchowa i obowiązuje zasada "no kill" zatem sztuczne muchy mogą być zbudowane wyłącznie na hakach bezzadziorowych. Poniżej Skoczowa dopuszczony jest spining

Ciekawe wody (szczególnie muchowe) znajdują się również po stronie Słowackiej ale utrudnieniem jest zakup licencji (choć ostatnio się tym nie interesowałem)

Generalnie służę każdą pomocą w kwestiach wędkarstwa na wodach Podbeskidzia (w miarę mojej wiedzy). Wędkowałem przez ponad 30 lat w wodach Soły i zbiornika Tresna. Przygoda z wędkarstwem skończyła się dla mnie w 2012.

Copyright © 2016 | Designed by: Bielska Fabryka Stron www.efabryka.net | Polityka cookies | Logowanie

dom do wynajęcia Chata W SoblówceNoclegi w Soblówce