Wyjątkowe walory krajobrazowe i bogactwo przyrodnicze zostało docenione już kilkadziesiąt lat temu przez włączenie w skład Żywieckiego Parku Krajobrazowego a ok 10 lat temu wpisaniem w Europejską Sieć „Natura 2000”.
Na terenie wsi znajdują się rezerwaty przyrody: ”Muńcuł”, „Oszas” na zboczu góry Oszust i „Dziobaki” niedaleko Hali Rycerzowej (Sporkowej), w których można zobaczyć ostatnie w kraju fragmenty pierwotnej Puszczy Karpackiej porośniętej wielowiekową buczyną.
Obecnie trwa, zaplanowana na kilkadziesiąt lat, przebudowa monokultury świerkowej na rzecz drzewostanu zróżnicowanego zbliżonego do pierwotnego, w którym mają swój udział głównie buk, jawor, jodła.
Potężne lasy dają schronienie niezwykle licznym jeleniowatym oraz drapieżnikom: niedźwiedziom, wilkom, rysiom. To jedne z ostatnich w Polsce, naturalnych, siedlisk głuszcza. Nie sposób wypisać wszystkich interesujących gatunków flory i fauny ale dodam, że w potoku Cicha zachowała się populacja głowacza pręgopłetwego, który jest naturalnym pokarmem perełki tego potoku, czyli pstrąga potokowego (niestety, wymiarowe okazy należą do rzadkości).
Okoliczne wody należą do bardzo zasobnych w składniki mineralne a w szczególności w związki siarki jak np. „Śmierdzący potok” w Złatnej.